Call for Papers Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne/Academic Journal of Sociology
Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne/Academic Journal of Sociology
Jak głosi legenda, David Bowie w maju 1973 roku przejeżdżał przez Polskę wracając z turystycznej wyprawy z Moskwy. Na Stacji Warszawa Gdańska pociąg miał kilkudziesięciominutowy postój techniczny, który brytyjski artysta wykorzystał, aby w sklepie muzycznym nabyć płytę analogową z pieśniami zespołu „Śląsk”. Echa tego przypadkowego spotkania, odnajdujemy dziś na jego płycie „LOW” w utworze „Warszawa”. Chcielibyśmy pójść tym śladem i dlatego postanowiliśmy podjąć tematykę wpływu polskiej kultury na szeroko rozumianą kulturę i technologię światową.
Zapraszamy do współtworzenia najnowszego numeru czasopisma Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne/Academic Journal of Sociology, którego tematem uczyniliśmy 150 lat wpływu polskiej kultury na światową naukę, literaturę, muzykę, technologię.
Zachęcamy do podjęcia tematów z zakresu socjologii, kulturoznawstwa, muzykologii, literaturoznawstwa, historii, które ustanowią w centrum polski akcent recepcji w światowych zasobach systemów kulturowych, które traktowane byłyby na dwóch różnych poziomach:
- Jako wpływ polskiej kultury w postaci konkretnych nazwisk polskich twórców;
- Jako odbiór i obecność elementów polskiej kultury w twórczości obcych artystów, naukowców i innych twórców.
Oczekujemy szczególnie tekstów, które dotykają poniższych zagadnień:
- wpływ polskich naukowców na światową naukę, np. Aleksandra Czekanowskiego, Stefana Banacha
(z radością przyjęlibyśmy m.in. artykuły o twórczości Floriana Znanieckiego czy Ludwiga Gumplowicza);
- wpływ polskich pisarzy, pisarek, poetów i poetek na światową literaturę (W. Gombrowicz, R. Gary, W. Szymborska, w nawiązaniu do ostatniego nazwiska poetki, z radością przyjęlibyśmy m.in. artykuły o twórczości polskich Noblistów);
- wpływ polskich kompozytorów, muzyków, ale także malarzy czy reżyserów poza granicami Polski (Mieczysław Weinberg, Zbigniew Preisner, Roman Polański, Zdzisław Beksiński);
- recepcja polskiej nauki w światowej technologii (np. odkrycia protoplasty „doliny krzemowej” Jana Czochralskiego czy K-202 Jacka Karpińskiego)
- recepcja polskiej kultury w muzyce, nauce, literaturze, fotografii, filmie etc.
Termin nadsyłania abstraktów/konspektów:
31 grudnia 2020 roku na adres: m.choczynski@uksw.edu.pl
Termin nadsyłania artykułów:
31 stycznia 2021 roku na adres: m.choczynski@uksw.edu.pl
Tekst powinien mieć nie więcej niż 24 tysięcy znaków (z przypisami i listą prac cytowanych) i musi być dostosowany do standardów cytowania/przypisów podanych na stronie czasopisma (Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne/Academic Journal of Sociology). Prosimy o dołączenie krótkiego biogramu naukowego (500 znaków), afiliacji, listy prac cytowanych i streszczenia tekstu w języku polskim oraz angielskim ze słowami kluczowymi.
Redaktorzy prowadzący: Tomasz Michał Korczyński, Marcin Choczyński