Instytut Komunikacji Społecznej i Mediów

Reportaże studentów dziennikarstwa

"Wyjść na zero" - Marcelina Bociek

A gdyby tak przewartościować świat i zamienić konsumpcjonistyczne pożądanie władzy, prestiżu, bogactwa, czy wyższej pozycji społecznej na marzenie o… wyjściu na zero?

Żyć bez zysków i bez strat, ot, po prostu. Brać tyle, ile się dało – oddawać, ile się wzięło.

Stale jednak mieć coś najcenniejszego i najważniejszego.

Coś, co wbrew pozorom można po sobie pozostawić, choć nie da się tego kupić.

To jak?

Autorka reportażu: Marcelina Bociek

Wystąpili: Dariusz Morsztyn „Biegnący Wilk”, Marcelina Bociek

"Byle do poniedziałku" - Anna Nowicka

W przepełnionym próbami i spektaklami sezonie artystycznym wreszcie nadchodzi ten jeden wolny dzień w tygodniu. Niesie za sobą radość, ale także wątpliwości- co zrobić, odpocząć czy kogoś odwiedzić? Jak wycisnąć z wolności jak najwięcej? W podróży. Z tancerzem. O wyrzeczeniach, codziennym zderzaniu z rzeczywistością i radości, jaką daje opadająca kurtyna.
Anna Nowicka

"Krokodyla dam ci Luby" - Dariusz Reguła

W jakiej sytuacji najlepiej poznać miłość na całe życie – w pracy? Na studiach? A może podczas spotkania ze znajomymi? Rzadko kto decyduje się powiedzieć, że w Internecie lub grach komputerowych.
Reportaż opowiada związku na odległość, którego nie rozdzieliło ponad 600 kilometrów ani pandemia koronawirusa.

Aby odtworzyć plik kliknij tutaj: Krokodyla dam ci Luby

"Przepis na dorosłość" - Dorota Borowska

Studia to czas, w którym zaczynamy samodzielne życie. Wyprowadzka do nowego miasta, podjęcie pracy. Dla nas, studentów, jest to coś, o czym często marzyliśmy od lat. Chcemy zasmakować jak to jest żyć na własny rachunek, jak to jest móc wracać do domu i nikomu nie tłumaczyć czemu tak późno, jak to jest móc podejmować własne decyzje, za które odpowiadamy tylko my. Jednak nie możemy zapomnieć, że nie tylko dla nas jest to nowa sytuacja. Nasi rodzice, którzy wychowywali nas przez ponad 20 lat również muszą nauczyć się żyć na nowo i często nie są przyjaźnie nastawieni do naszej wyprowadzki. Martwią się o to, jak sobie poradzimy, czy zwyczajnie będziemy mieli co jeść. Nagle ich dom, w którym panował gwar rodzinny staje się pusty. Przy obiedzie trzeba wyciągnąć tylko trzy talerze, a oni nadal wyciągają cztery. Jest cicho, pusto, inaczej. Prawie rok od wyprowadzki z rodzinnego domu postanowiłam zapytać moją mamę jak się czuła kiedy zdecydowałam się na samodzielne życie.

Aby odtworzyć plik kliknij tutaj: przepis na dorosłość

"Życie po życiu" - Karolina Zajączkowska

Jest to historia pewnej dziewczyny, która w dzieciństwie była wykorzystywana seksualnie. To bardzo intymna opowieść o Jej życiu, które w jednej chwili zmieniło się w koszmar. Ona nie była gotowa, by opowiedzieć o tym sama, ale napisała list, który pozwoliła mi przeczytać. To było dla mnie bardzo trudne, by zwyczajnie przeczytać to poruszające wyznanie, dlatego jest ono pełne emocji.

Aby odtworzyć plik kliknij tutaj: życie po życiu

 

"Złote minuty" Katarzyna Rupiczak

"Od zawsze fascynowała mnie praca ratownika medycznego, ta odpowiedzialność za ludzkie życie, możliwość niesienia pomocy. Po maturze złożyłam dokumenty na Collegium Medicum, ale tam dowiedziałam się, że nie mogę zostać ratownikiem ze względu na niską wagę, a także niepełnosprawność…"

Autorka zdobyła nagrodę Grand PiK

Aby odtworzyć plik kliknij tutaj: złote minuty

 

"Raz, dwa, trzy, śpisz.." - Katarzyna Krzywdzińska

Czy dadzą Państwo się zahipnotyzować?... Katarzyna Krzywdzińska w swojej audycji  wprowadza nas w niedostępny dla większości z nas świat hipnoterapii...

Aby odtworzyć plik kliknij tutaj: Raz, dwa, trzy, śpisz.

 

"Opiekunka" Daria Ostrowska

Autorka wprowadza nas w  świat opiekunki starszej osoby. Dojrzała kobieta, z niezwykłą energią i pozytywnym nastawieniem wykonuje jedną z  najcięższych, a jednocześnie najmniej docenianych i opłacanych prac.

Aby odtworzyć plik kliknij tutaj: opiekunka