Instytut Komunikacji Społecznej i Mediów

Bezpieczeństwo narodowe - kierunek dla ludzi z pasją

Marzy Ci się praca w instytucjach rządowych i administracyjnych? A może martwisz się o przyszłość naszej planety? Twoim marzeniem zawsze było zagadnienie obronności państwa? W takim razie bezpieczeństwo narodowe to kierunek dla Ciebie!

Bezpieczeństwo narodowe to studia, adresowane do osób zainteresowanych sprawami bezpieczeństwa i zagrożeń militarnych i pozamilitarnych występujących na co dzień. UKW umożliwia poznanie wszystkich zagadnień bezpieczeństwa narodowego z praktycznym podejściem, gwarantuje zdobycia niezbędnego doświadczenia do pełnienia funkcji administracyjnych i kierowniczych w życiu społeczno-politycznym i gospodarczym kraju. Studenci mogą wybierać spośród trzech specjalności.

Ekonomia i gospodarka

Bezpieczeństwo ekonomiczne: bezpieczeństwo ekonomiczne państwa to fundament bezpieczeństwa we współczesnym świecie. Ta specjalność jest przygotowana dla osób interesujących się gospodarką zarówno globalną, jak i regionalną. Można dowiedzieć się wiele o problemach z utrzymaniem bezpieczeństwa ekonomicznego, bezpieczeństwie ekonomicznym UE - a to tylko niektóre z przedmiotów na tej specjalności! Studenci mogą poznać zagadnienia makro- i mikroekonomiczne, administracji i finansów publicznych, ryzyka finansowego.

Coś dla ekologów

Bezpieczeństwo ekologiczne: UKW, wychodząc naprzeciw panującym trendowi dbania o środowisko i nadzoru zasobów naturalnych, uruchomiło specjalność bezpieczeństwo ekologiczne. Wybór tej specjalności pozwoli Ci dowiedzieć się o zagrożeniach dla bezpieczeństwa ekologii, m.in. klęskach i katastrofach żywiołowych czy zanieczyszczeniach które mają wpływ na środowisko naturalne. Na studiach nauczysz się określać rodzaj i formę zagrożeń ekologicznych oraz ustalać sposoby zapobiegania im, a także likwidacji skutków tych zagrożeń. Na naszym uniwersytecie masz szansę poznać czynniki wpływające na bezpieczeństwo ekologiczne w RP, ale też organizacje i ruchy ekologiczne.

Twoim celem jest bezpieczeństwo państwa?

Bezpieczeństwo społeczne: instytucje rządowe coraz intensywniej poszukują specjalistów to kreowania, koordynacji i realizacji celów polityki bezpieczeństwa społecznego. W ramach tej specjalności zdobędziesz wiedzę o administracji państwowej, jej roli i zadaniach z zakresu odpowiedzialności za bezpieczeństwo społeczne. Na studiach poznasz modele i koncepcje bezpieczeństwa społecznego i zagrożenia społeczne dzisiejszego świata, dowiesz się wszystkiego o polityce zrównoważonego rozwoju i polityce rynku pracy.

Mundurowi potrzebni od zaraz!

- Bezpieczeństwo narodowe powstało jako kierunek w 2005 r. Zostało ono wyodrębnione jako dziedzina nauki z politologii. Dzięki temu przed młodymi ludźmi pojawiły się nowe możliwości, co zaowocowało sporym zainteresowaniem potencjalnych studentów owym kierunkiem. Po ukończeniu studiów absolwenci najczęściej kierują swoje kroki w stronę służb mundurowych, takich jak policja czy straż graniczna. Wielu absolwentów bezpieczeństwa narodowego znajduje również zatrudnienie w administracji państwowej i samorządowej - mówi dr Sławomir Sadowski z Instytutu Nauk Politycznych UKW.

Studia pomogą Ci rozwijać się w strukturach administracji rządowej

- Wybrałem ten kierunek, ponieważ od zawsze pasjonowałem się służbami mundurowymi, a moim marzeniem było wstąpienie w ich szeregi. Kierunek zdecydowanie polecam, w szczególności osobom, które chciałyby wstąpić w szeregi służb mundurowych. Studia te kładą doskonały fundament pod pracę związaną z administracją. Poziom kształcenia oceniam bardzo dobrze, jest wiele przedmiotów, których nie dałbym rady zaliczyć bez wielogodzinnej nauki, ale dzięki ciekawie przekazywanych treściom przyswojenie wiedzy nie jest takie straszne - mówi Nicolas Zieliński, student bezpieczeństwa narodowego na UKW.

Natalia Kaczmarek, Michał Bełdzikowski, Maryna Kozhernikowa, Karol Buława