Kierunek historia to Twoja przyszłość

„Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Miłośnicy historii dobrze wiedzą, że te słowa wypowiedział Józef Piłsudski. Historia jest wykorzystywana w wielu dziedzinach ludzkiej aktywności. Wiedza z tego kierunku nie jest bezużyteczna. Kończąc historię na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, wcale nie musisz zostawać nauczycielem - chociaż i taką drogę otwiera ten kierunek.

Szeroka wiedza na temat historii przydaje się między innymi politykom, przewodnikom turystycznym, animatorom kultury, a nawet dyplomatom. Jeśli interesujesz się historią, to ten kierunek pozwoli Ci rozwinąć swoją pasję. Na tym kierunku będziesz miał mnóstwo zajęć w plenerze, a uczyć będziesz się na tekstach źródłowych.

Dlaczego warto wybrać historię?

Student Sławomir Sosnowski, zapytany dlaczego studiuje historię, oprócz fascynacją przeszłością wskazał, że chciałby lepiej zrozumieć teraźniejszość. - Jak wiadomo, historia kołem się toczy. Wiele zjawisk z przeszłości może się powtarzać. Dzięki znajomości dziejów możemy wyciągać mądre wnioski i dobrze kierować nie tylko swoim życiem, ale i całym krajem. Prawdziwie mądry jest ten kto potrafi wyciągać wnioski z przeszłości – dodaje Stanisław Sosnowski.

Zostań humanistą!

Jest to kierunek humanistyczny, a humanista to człowiek wszechstronnie wykształcony. Ludzie w ciągu życia często zmieniają specjalizację, którą się zajmują. Statystyki pokazują, że humaniści najszybciej potrafią się przekwalifikować. Poza tym nie mają problemu z myśleniem twórczym, stąd poszukiwani są w wielu branżach, gdzie potrzebne jest myślenie kreatywne, a nie wykorzystanie utartych ścieżek.

Zyskasz wiele ścieżek rozwoju

Studiując historię na UKW, zyskasz spore możliwości rozwoju, takie jak uczestnictwo w konferencjach, możliwość pracowania przy interesujących projektach. Co więcej, nasza uczelnia współpracuje z instytutami historycznymi z Serbii i Rosji. Jako historyk możesz pracować w archiwach państwowych, muzeach, galeriach, instytucjach kulturalnych, instytutach, ośrodkach kulturalnych i oczywiście na uczelniach. Historia pozwala Ci więc na podjęcie pracy w bardzo wielu branżach. Jeśli interesuje Cię historia, to jest idealny kierunek dla Ciebie!

Ciekawe i zróżnicowane specjalizacje

W czasie studiów będziesz miał do wyboru specjalizacje, w których możesz się kształcić. Są to:

• historia ustroju i administracji,
  • nauczycielska.

Dawid Obłój, Jakub Pluciński, Michał Niklas, Miłosz Kalaczyński