Instytut Komunikacji Społecznej i Mediów

Przewodnictwo i pilotaż turystyczny to idealne połączenie dla żądnych przygód

Jeśli Twoim zamiłowaniem jest podróżowanie i chęć zdobywania nowych doświadczeń, którymi chcesz podzielić się z innymi, a zawieranie nowych znajomości to dla Ciebie chleb powszedni - to przewodnictwo i pilotaż turystyczny jest idealnym kierunkiem dla Ciebie!

Czego się nauczysz?

Kierunek ten umożliwi Ci przygotowanie się do podejmowania różnorodnych zawodów związanych z tą specjalnością. Student nauczy się sprawowania opieki nad grupą, bycia przewodnikiem podczas wycieczek, a przede wszystkim zdobędzie wiedzę o świecie, która jest niezbędna do przekazywania jej innym w takiej dziedzinie, jak turystyka. Kolejnym atutem studiowania przewodnictwa i pilotażu turystycznego jest perfekcyjne opanowanie języków obcych. W tym zawodzie szczególnie dobrze jest znać takie języki, jak angielski, niemiecki oraz francuski. Prawdą jest, że jeśli student włada kilkoma językami, to jego możliwości na rynku pracy są znacznie szersze. Ponadto pracodawcy przyjmują ich z otwartymi rękoma. Jeśli interesuje Cię turystyka, to studiowanie z pewnością będzie dla Ciebie przyjemnością.

Kierunek ten nie ma ściśle określonej specjalności, dzięki czemu studenci nie mają narzuconych bloków tematycznych i mogą wybrać je sami. Drogą demokratyczną studenci dokonują wyboru przedmiotów specjalistycznych – wszystko w Twoich rękach!

Jesteś ciekawy świata? Ten kierunek jest dla Ciebie!

Idealnym studentem, który wpasuję się w klimat i charakterystykę tego kierunku, będzie osoba, która jest ciekawa świata, cierpliwa, nieugięta, zorganizowana i dominująca. Odpowiedni kandydat musi również być optymistycznie nastawiona do poszerzania swojej wiedzy dotyczącej turystyki i przewodnictwa. Co więcej, osoba ta powinna być też sprawna fizycznie, aby podołać wysiłkowi, jakim jest oprowadzanie wycieczek po nierzadko trudnych terenach. Jeśli chodzi o przyszłość związaną ze swoim zawodem, student musi być świadom wyrzeczeń dotyczących rzadszego widywania rodziny i bliskich oraz częstego przebywania poza swoim stałym miejscem zamieszkania. Zawód ten jest idealny dla pasjonatów, ponieważ praca będzie sprawiała im dużo przyjemności i poczucie spełnienia, co jest bardzo ważne w dorosłym życiu.

Absolwent może znaleźć pracę na wielu płaszczyznach, jakimi są na przykład:

  • Przewodnictwo i pilotaż, zakładając własną działalność i samemu wybierając, gdzie i jak chce się pracować.
  • Dołączenie do większej firmy, która decyduje o miejscu pracy, ale też zaskakuje nowymi zakątkami świata.
  • Biura informacji turystycznej, placówki muzealne i biura turystyczne, a nawet GUS stoją otworem przed takimi absolwentami.

Z pewnością doświadczenie i wiedza, jakie będziesz zdobywał na każdym roku studiów, zaowocują w ciekawe i zaskakujące miejsca pracy.

- Uważam, że kierunek studiów, który wybrałem pomoże mi rozwinąć moją pasję, czyli podróżowanie i zdobycie potrzebnej wiedzy i kwalifikacji w celu realizacji moich planów związanych w przyszłości z zawodem przewodnika bądź pilota wycieczek. Moim zdaniem jest to bardzo ciekawy kierunek studiów dla osób, których zainteresowaniem są wcześniej wspomniane podróże. Mogę powiedzieć, że wiedza, która zdobyłem od rozpoczęcia studiów, w jakiś sposób wpłynęła na rozwinięcie moich zainteresowań na ten temat. Co więcej mogę dodać? Mamy wiele ciekawych praktycznych zajęć, które pomogą nam w naszym przyszłym zawodzie - mówi Paweł Szuster, student kierunku przewodnictwo i pilotaż turystyczny

- Kierunek jest bardzo praktyczny, podróżuje się nie tylko palcem po mapie. Zajęcia teoretyczne są wzbogacone o liczne wycieczki. Nie ograniczamy się do przewodnictwa regionalnego. Studenci tego kierunku uczą się o innych religiach świata, przekazywane są również wiadomości dotyczące architektury. Umiejętności naszych absolwentów są wsparte wiedzą historyczną, co otwiera przed nimi szeroki wachlarz możliwości zawodowych. Od pracy w hotelach po biura turystyczne i punkty informacji. Osoba kończąca ten kierunek odnajdzie się w każdym zawodzie z branży turystycznej. U naszych podopiecznych rozwijany jest ich największy atut, czyli chęć poznawania świata - wylicza dr hab. Dariusz Karczewski, prof. nadzw. z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW.

Julia Malaka, Michalina Gzella, Filip Gwizdała, Małgorzata Zmarlak