Instytut Komunikacji Społecznej i Mediów

Co w życiu warto robić? Na pewno studiować stosunki międzynarodowe!

Stosunki międzynarodowe – kierunek, po którym zyskasz rozeznanie w sferze politycznej, co umożliwi Ci łatwy start w przyszłość! Specjalności, które oferujemy, na pewno rozwiną Twoje zainteresowania.

Przed wyborem studiów wielu studentów zastanawia się nad odpowiedzią na pytanie: „Co chcę w życiu robić?”. Jedną z opcji, jaką dla was mamy, są stosunki międzynarodowe. Zapewniamy Was, że poznawanie stosunków międzynarodowych ma sens! Potwierdzają to studenci,z  którymi rozmawiamy.

Co to za kierunek?

Stosunki międzynarodowe to kierunek skupiający się m.in. na badaniu oficjalnych stosunków politycznych między państwami. Podczas zajęć będziecie mieli okazję analizować przebieg spotkań na różnym szczeblu, pomiędzy państwami. Zatem kierunek zależny jest od sytuacji na świecie. Ta natomiast dziś jest bardzo skomplikowana, dlatego jest co analizować. Podczas studiów na stosunkach międzynarodowych możecie wybrać jedną z dwóch specjalności, tym samym skupiając się na elemencie najbardziej was interesującym. Oto opcje do wyboru:

  • Dyplomacja i służba konsularna – na tej specjalności podstawą dla studenta będzie poznanie, czym jest dyplomacja i jak wpływa ona na szereg innych czynników, związanych z kontaktami między krajami. Ponadto studenci nauczą się zasad savoir vivre'u, który jest niezbędny do prawidłowego uprawiania dyplomacji.
  • Bezpieczeństwo międzynarodowe – to kierunek idealny dla tych, którzy interesują się konfliktami międzynarodowymi i ich rozwiązywaniem w sposób najlepszy dla wszystkich. Obecnie żyjemy w czasach politycznych szachów pomiędzy największymi mocarstwami. Ponadto nie można zapominać o możliwej eskalacji konfliktu w Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Problemem jest także tak zwane Państwo Islamskie, regularnie straszące Europę zamachami. Tym samym jest co roztrząsać, im więcej światłych głów zajmie się problemem, tym bardziej prawdopodobne, że uda się załagodzić chociaż część konfliktów.

Pewnie zadajesz sobie pytanie: ale co dalej? 

Stosunki międzynarodowe dają Ci przepustkę do podjęcia pracy w wielu ważnych instytucjach, jak  konsulaty czy urzędy Unii Europejskiej. Jeśli jednak nie do końca interesuje Cię taka praca, kierunek pozwala również na zatrudnienie w bankach lub innych firmach operujących pieniędzmi. Słowem – każdy może znaleźć coś dla siebie.

Na zajęciach wieje nudą? Nie!

O tym, by dołączyć do grona studentów stosunków międzynarodowych na UKW, przekonują również obecni studenci stosunków międzynarodowych. - Polecam kierunek szczególnie tym, którzy lubią historię i nie mają problemu z jej przyswajaniem – powiedziała nam Anna Pawłowska, studentka I roku stosunków międzynarodowych. - Jestem zadowolony z kierunku. Na pewno mogę go polecić osobom, które interesują się sytuacją na świecie i śledzą politykę międzynarodową. Jest to kierunek, który daje podstawy do zrozumienia współczesnych stosunków międzynarodowych – dzięki temu, że jest sporo przedmiotów powiązanych z historią – dodaje Rafał Nawrocki, również student I roku.

Jak widzicie, również i studenci są zadowoleni z wyboru tego kierunku.  To jak? Widzimy się w październiku? 

Kamila Kilińska, Mateusz Dul, Patryk Głowacki, Dawid Stopiński