Zarządzanie dziedzictwem kulturowym i ochrona zabytków - przeszłość przenika przyszłość, a piękno historię

Zarządzanie dziedzictwem kulturowym i ochrona zabytków. Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy proponuje studia umożliwiające rozwijanie swoich pasji miłośnikom historii, sztuki, piękna. Trudno o lepsze połączenie! Jeśli przechadzając się ulicami miasta, chętnie podziwiasz zabytki i zastanawiasz się nad ich historią, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie!

Rób to co kochasz i zarabiaj

Przy wyborze studiów warto kierować się zainteresowaniami, ale również późniejszym rynkiem pracy. Po kierunku zarządzanie dziedzictwem kulturowym i ochrona zabytków otwierają się zawodowe drzwi do miejsc związanych ze sztuką i kulturą, a tych nie brakuje. Jak mówi dr Anetta Głowacka-Penczyńska, pilotująca kierunek w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych, wielu z absolwentów zajmuje wysokie stanowiska w muzeach w Polsce. - Program nauczania jest dopracowany do najmniejszego szczegółu, mimo to co roku wprowadzamy unowocześniające zmiany, które uatrakcyjniają kierunek. Mocną stroną są zajęcia terenowe w Bydgoszczy i poza nią, pozwalające poznać wiele struktur architektonicznych. Niewątpliwie są to ciekawe studia - podkreśla.

Zdecyduj sam o sobie

Program realizowany jest w formie 3-letnich studiów licencjackich. Student w ich trakcie wybiera jedną spośród dwóch specjalności:

• eksploracja skarbów kultury dla miłośników archeologii - odkrywa tajemnice drewnianej architektury i pozwala cofnąć się do przeszłości w celu odkrycia przedmiotów, którymi posługiwali się przodkowie.Warto dodać, że zajęcia mają charakter praktyczny i odbywać się będą w terenie.
  • zabytkoznawstwo dla pasjonatów architektury - specjalność ta umożliwia obcowanie z zabytkami, badanie i analizę cudownych, wiekowych, drewnianych budynków, wcielenie się w interpretatora dzieł malarskich, architektonicznych i rzeźbiarskich, zdobycie umiejętności z zakresu zarządzania dobrami kultury.

Możliwość wyboru specjalności daje studentowi jeszcze większe spektrum działania i umożliwia rozwój personalny.

Zarządzanie dziedzictwem kulturowym i ochrona zabytków w praktyce

W teorii zatem kierunek prezentuje się znakomicie. Jak jest w praktyce? Jedna ze studentek kierunku wypowiada się o nim w samych superlatywach, choć przyznaje, że na początku, jak każdemu maturzyście, trudno było jej podjąć decyzję o wyborze studiów. Bogusława Sompolska zapewnia jednak, iż zarządzanie dziedzictwem kulturowym i ochrona zabytków na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to strzał w dziesiątkę. Jej zdaniem, kierunek kształci wielopłaszczyznowo i pozwala się rozwijać w rozmaitych dziedzinach. Studentka chwali sobie również kadrę naukową oraz sposób prowadzenia zajęć. Tak naprawdę im dłużej studiuję ten kierunek, tym więcej plusów dostrzegam. Każdy może czerpać z tych studiów to co, co jest mu najbliższe. Jeśli dla kogoś sztuka jest naprawdę ważna, interesuje się historią i chce pokazywać innym ludziom świat przez pryzmat piękna, to ten kierunek będzie dla niego - podsumowuje.

Strzał w dziesiątkę

Jeżeli uszczęśliwia Cię obcowanie ze sztuką i jesteś chłonny wiedzy na temat spuścizny przodków, nie mogłeś trafić lepiej. Zarządzenie dziedzictwem kulturowym i ochrona zabytków idealnie wpisuje się w te założenia. Jako, że jest kierunkiem nowym, daje studentom szansę, by stali się jego prekursorami.  Piękno, historia, sztuka w jednym miejscu to idealne połączenie dla wrażliwych miłośników studiowania przeszłości i łączenia jej z przyszłością. Nie zastanawiaj się i zgłoś się do nas już dziś!

Autorzy: Beata Mularska, Adrianna Jarzewska, Polina Kozachuk, Jakub Żubkowski