Instytut Komunikacji Społecznej i Mediów

Kulturoznawstwo – studia dla kreatywnych

Człowiek nie jest aniołem, ale winien być istotą kulturalną - Adolf Rudnicki

Panuje powszechna opinia, że tylko studia techniczne dają możliwość podjęcia ciekawej pracy, natomiast studia humanistyczne generują bezrobotnych. Tymczasem dzisiejszy rynek pracy pokazuje, że jak najszybciej powinniśmy odejść od tego stereotypowego poglądu. Pracodawcy oczekują od pracowników twórczego myślenia. Kreatywność czy samodzielność to jedne z pożądanych cech.

Z pasji do kulturoznawstwa

Kierunek dedykowany jest zainteresowanym kulturą w najszerszym tego słowa znaczeniu.

- Wybierając ten kierunek, kierowałam się przede wszystkim chęcią poszerzania swoich pasji i zainteresowań, a ten kierunek mi na to pozwala. Studiując kulturoznawstwo, można poszerzać swoją wizję świata oraz poznać wiele interesujących ludzi, ponieważ studenci owego kierunku są bardzo zróżnicowani - komentuje Marta, studentka kulturoznawstwa. Swoje miejsce odnajdą w nim osoby, które zafascynowane są chociażby:

  • kinem
  • teatrem
  • muzyką
  • innymi formami kultury.

W kulturze przyszłość

Wybór takich studiów pozwoli poszerzyć wiedzę na temat kultury. Kulturoznawstwo pozwoli również zrozumieć kulturę w innym ujęciu i szerszym jej zakresie. Okazuje się, że zrozumienie rzeczywistości kulturowej, w której żyjemy, jest możliwe. Mamy szansę spotkania osób, dla których te zagadnienia są bardzo bliskie.

Specyfika kierunku

Kierunek kulturoznawstwo oferuje dwie specjalizacje.

Pierwsza z nich, filmowo-teatralna, pozwoli zgłębić historie kina i teatru oraz ich współczesności. Poza tym uczy analizy tekstów kultury oraz umiejętności pisania o kulturze. W ramach zajęć odbywają się także warsztaty filmowe i teatralne, ekspresji aktorskiej i telewizyjnej, na których zdobywa się umiejętności pracy z kamerą. Warsztaty prowadzone są przez praktyków – reżyserów, dziennikarzy oraz ludzi zajmujących się teatrem. Są również przedmioty ogólne, które pozwalają tworzyć projekty, pokazują szeroki kontekst społeczno-kulturowy, historyczny, uczą wrażliwości, która jest ważna w rozumieniu i odbieraniu kultury.\

Drugą specjalnością jest moda w kulturze. Studenci tej dziedziny biorą udział w warsztatach, zdobywając wiedzę na temat roli mody w kulturze, dowiadują się, co ma wspólnego moda z ciałem, a także reklamą. Na tym kierunku można również dowiedzieć się, jak była postrzegana moda w ujęciu historycznym, w jaki sposób można ja analizować w sposób naukowy, jak o niej pisać i promować oraz w jaki sposób wykorzystywać.

Po studiach licencjackich…

W zakres studiów drugiego stopnia wchodzi przede wszystkim wiedza o kulturze popularnej, czyli wiedza o zjawisku, z którym mamy do czynienia na co dzień, ponieważ go powszechnie doświadczamy. Studenci zdobywają gruntowną wiedzę na temat różnych kultur narodowych, etnicznych, z zakresu wiedzy o kulturze miast. Analizują również teksty wytworów kultury popularnej – muzyki rozrywkowej, sportu czy seriali telewizyjnych. Studenci mają okazję do zapoznania się z elementami retoryki. Kulturoznawstwo nie należy do najbardziej obleganych kierunków, wiec na rynku pracy nie ma nadmiaru takich specjalistów.

Być po kulturoznawstwie, być wszechstronnym

Absolwenci kulturoznawstwa mają szansę na pracę w wielu różnych miejscach – mogą być to media, zarówno tradycyjne, jak i elektroniczne, domy kultury i urzędy zajmujące się kulturą. Ponadto nabywają umiejętność posługiwania się tekstami współczesnej kultury, dzięki temu mogą pracować w instytucjach takich, jak muzeum czy galeria artystyczna.

Ich wiedza może być jednak wykorzystana również w urzędach. Oprócz tego absolwenci z łatwością mogą znaleźć zatrudnienie w multipleksach filmowych, placówkach Empiku oraz lokalnych miejscach zajmujących się kulturą. UKW współpracuje również z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury, Miejskim Centrum Kultury, Klubem Miłośników Filmu MOZAIKA, Polskim Radiem Pomorza i Kujaw oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy.

Dariusz Reguła, Piotr Krzemiński, Jakub Dzikowski, Oskar Sławiński